„Hagyományőrzés a Benkában”
„Kultúra annyi, mint tanulás; megszerezni, színvonalon tartani nehéz, elveszteni könnyű.”
(Kodály Zoltán)
Ebben a tanévben is iskolánk nagy figyelmet fordított a hagyományőrzésre, hiszen az Ember Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő NTP-MKÖ-15 pályázat támogatásával a gyermekek megismerkedhettek a citera játéktechnikai fortélyaival és tanulhattak szebbnél szebb népszokásokhoz, tájegységekhez kapcsolódó népdalokat.
Egész tanévben végig kísért bennünket a Nemzeti Tehetség Program által megnyert
” Hagyományőrzés a Benkában” pályázat, ami a foglalkozásokon kívül számos népzenei programot, kirándulást és új eszközöket biztosított a népzenekedvelő kisdiákoknak.
Február 19-én részt vettünk a körösladányi Cuháré Citerazenekar rendhagyó népzene óráján, ahol a gyermekek maguk kipróbálhatták a citera különböző fajtáit (prím, tenor, basszus nagybőgő citera) és együtt muzsikálhattak a zenekarral, hiszen közösen is tanultak dallamokat Komróczki Gyula zenekarvezető segítségével.
Április 2-án felkerekedtünk és elutaztunk abudapesti Országos Táncháztalálkozó és Kirakodóvásárra, ami az egyik legjelentősebb hazai folklórfesztivál. A gyermekek élőben hallottak magyar népzenét profi zenekaroktól, megtekinthették a népművészeti kirakodó vásárt, és részt vettek egy országos táncházban. A hagyományőrzés minden motívumával kapcsolatba kerültek: zene, tánc, képzőművészet.
Április 6-án ellátogatott iskolánkban Havay Viktória etnográfus, népdalénekes Budapestről, aki egy fergeteges rendhagyó népdalének órát tartott a tanulóknak, Moldvai dallamokat tanulhattak tőle. Ezeket a népdalokat később a napközis foglalkozásokon, ének-zene órákon, néptánc órákon is tudták hasznosítani.
Május 6-án a TikTrió zenekar Butyiról utazott el hozzánk, akik egy fantasztikus hangszerbemutatóval örvendeztették meg a benkás diákokat interaktív formában, hiszen a bemutató végén maguk is kezükbe vehették a különböző hangszereket.
A népzeneoktatást segítette a pályázati pénzből vásárolt 3 új citera, pengető- és húrkészlet. A fellépő gyerekek megjelenését szebbé varázsolta az új fellépő ruháik, amiben nagyon jól érezték magukat, ezután is ünnepélyesebbé teszik a fellépéseiket.
Bízom abban, hogy jövőre is folytatódik ilyen minőségben a népzeneoktatás az iskolánkban, minél több gyermek kedvet kap a zenéléshez: „szóljon a muzsika, szóljon a dal”.
Boczonádi Zsuzsanna
tanítónő
http://benka.hu/index.php/hu/cikkeink/2015-2016-tanev-kepes-cikkei/811-hagyomanyorzes-a-benkaban-2016#sigProGalleriac85f210ba6
Napi ige
Nyertes pályázataink
Tehetséggondozás
Intézményünk elérhetőségei
Telefonszámok
Felső tagozat (Kossuth u. 7):
06-66-312-325 (tel/fax)
Alsó tagozat (Kossuth u. 17):
06-66-311-167
Bacsó utcai óvoda:
06-20-620-1989
Damjanich utcai óvoda:
06-20-824-6689
Zöldpázsiti óvoda:
06-20-522-5441
E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Megbízatások
Intézményvezető: Molnár Eteléné
Igazgatóhelyettesek: Csernusné Samu Edit, Egriné Tusjak Otília
Intézményünkben négy munkaközösség működik:
Alsó tagozatos munkaközösség
Munkaközösség vezető: Farkas-Gergely Arnold Zoltán
Felsős munkaközösség
Munkaközösség vezető: Fekete-Rekényi János
Tehetséggondozó munkaközösség
Munkaközösség vezető: Gazsóné Gugolya Beáta
Nyelvi munkaközösség
Munkaközösség vezető: Baginé Lőrincz Erika
Adatvédelmi felelős: Fabóné Kordoványi Enikő
Telefonszám: 06-66-312-325
Elektronikus napló elérése
COVID19
Hirdetmények
Az 1-es szám is jelenthet komoly értéket az iskolában. Kérjük támogassa iskolánkat az adója egy százalékával. Köszönjük!
„Gyermekünkért, Jövőnkért” Alapítvány
5540 Szarvas, Kossuth L. u. 7.
Számlaszám: 11733058-20017280
Adószám: 18372843-104
Egyházunk technikai száma: 0035